Poboljšanje imidža grada:
Grad uključen u planiranje održive mobilnosti je inovativan i okrenut budućnosti.
Poboljšanje mobilnosti i pristupačnosti:
Planiranje održive mobilnosti u gradovima fokusirano je na ljude i u konačnici rezultira poboljšanjem mobilnosti građana, te im omogućava bolji pristup urbanim područjima i njihovim uslugama.
Uključivanje građana – participativni model:
Planiranje održive mobilnosti u gradovima nudi mogućnost uključivanja većeg broja građana i bolje odgovara na potrebe različitih socijalnih grupa. Planiranje za ljude ustvari je planiranje s ljudima. Uz pomoć građana, odluke vezane za održivu mobilnost u gradovima su javno legitimne, a sami građani osjećaju da su sastavni dio procesa njihovog donošenja i da doprinose unapređenju svoje zajednice.
Bolji kvalitet života:
Plan održive mobilnosti u gradovima je plan za ljude, a ne automobile i saobraćaj. Cilj je, naprimjer, kvalitetniji i sadržajniji javni prostor, povećanje sigurnosti djece, osoba sa invaliditetom i sl.
Zaštita okoliša i zdravlja građana:
Rad na poboljšanju kvalitete zraka, smanjenju buke i ublažavanju klimatskih promjena vodi ka pozitivnim učincima na zdravlje i značajnim uštedama u zdravstvu. Pored toga, motivisanje građana da koriste bicikle za transport ili da pješače, direktno utiče na poboljšanje njihovog zdravstvenog stanja.
Uspješniji gradovi i pristup fondovima:
Planiranje održive mobilnosti u gradovima omogućava pristup domaćim, europskim i međunarodni fondovima za inovativna rješenja u ovoj oblasti.